Novosti08.07.2015

Ono što bi trebalo znati

Beograd 08.07.2015

Kada sam saznala za dijagnozu karcinoma, nisam osećala baš ništa. Moji su oko mene plakali, a ja sam bila apsolutno bez osećaja. Nisam znala tačno ni šta je to karcinom, zapravo sam mislila da je to bolest od koje se "samo legne i sve je gotovo".

K.G., 45 godina

surviving cancer

Za mnoge ljude, prvih par nedelja nakon dijagnoze raka su izrazito stresni i teški. Oboleli od raka i njihovi najbliži, preživljavaju čitav niz različitih osećanja koji se mogu smenjivati iz dana u dan, iz sata u sat, iz minute u minutu. Neki od njih su: poricanje, ljutnja, strah, stres, bol, nedostatak samokontrole i samopouzdanja, tuga i depresija, krivica, usamljenost i nada, kao da su na "emocionalnom toboganu". Svi su osećaji normalni. Takođe je sasvim normalno da se razmišlja o umiranju i istražiti svoja osećanja o smrti.

Međutim, puno je važnije usresediti se na život i življenje uopšte.

Život nikada neće biti isti nakon bolesti, ali to ne znači da će se prestati živeti. Treba imati uvek na umu da dijagnoza raka ne znači odmah beznađe. Mnogi ljudi oboleli od raka uspešno su izlečeni, kod drugih se drži pod kontrolom i kada se više ne može držati pod kontrolom, simptomi bolesti se mogu ublažiti kako bi život bio što kvalitetniji.

Kako da pomognete sami sebi u ovim trenucima?

• Važno je razgovarati sa lekarom i saznati osnovne i korisne informacije o samoj bolesti, načinu lečenja, nuspojavama koje se mogu očekivati i kako se mogu sprečiti, odnosno ublažiti.
  • Suočiti se sa mogućim telesnim promenama – razviti svoju strategiju.
  • Vodite dnevnik, izraziti svoja osećanja kroz kreativan rad: pišite, crtajte, fotografišite i sl. Radite ono što Vas veseli. Pokušajte  zadržati uobičajni životni stil.
  • Dozvoliti porodici i prijateljima da Vam pomognu.
  • Podeliti osećanja straha i brige sa ljudima koji će Vas razumeti.
  • Brinute o zdravom stilu života (hranite se pravilno i redovno).
  • Brinite o sebi. Pronađite načine opuštanja, bavite se fizičkom aktivnošću u skladu sa mogućnostima i fizičkim stanjem. Što češće odlazite u prirodu i na svež vazduh, zelena boja smiruje.
  • Priključite se udruženjima i klubovima obolelih. Upoznajte ljude koji dele isto ili slično iskustvo. Naučite od drugih kako se boriti sa bolešću.

surviving cancer

Ne dozvolite nikad da bolest kontroliše vaš život, Vi ste ti koji kontrolišu svoju bolest.

Živite dan pod dan!