Novosti31.03.2014

"Ne smišljaj izgovore" - Izveštaj iz Niša

Niš 29.03.2014

Sa ciljem da se ukaže na neophodnost prevencije raka debelog creva, u Nišu je 29.03.2014. godine održana akcija pod nazivom „Ne smišljaj izgovore“ u ogranizaciji Udruženja pacijenata obolelih od raka debelog creva i jetre, Udruženja obolelih od raka i osoba sa stomom „Nilko“ iz Niša i Gradske opštine Medijana.

01

Od koloretalnog karcinoma u Srbiji godišnje oboli oko 4000 ljudi. Najčešće obolevaju stariji od 50 godina, a sa godinama, rizik postaje veći. Ukoliko se na vreme bolest utvrdi, izlečenje je moguće u ćak 90% slučajeva. Rak debelog creva u Srbiji godišnje odnese oko 2600 života.

Maketa debelog creva u centru Niša privukla je pažnju građana. Tu je postavljena kako bi pokazala da naizgled beznačajni polip može da izraste u karcinom i da rano otkrivanje promene na debelom crevu može spasiti život. Manifestaciji je prisustvovao i gradonačelnik Niša prof. dr Zoran Perišić.