Novosti27.04.2013

Udruženje pacijenata nastavilo akciju u centru Niša

Niš 28.04.2013

Udruženje nastavlja sa svojim redovnim aktivnostima u želji da podigne svest opšte javnosti o važnosti prevencije raka debelog creva. Organizovali smo još jednu akciju postavljanja makete debelog creva 28.aprila, ovoga puta u centru Niša. Hiljade Nišlija je imalo priliku da prođe kroz ovu maketu koja je bila postavljena u samom centru, na Trgu Kralja Milana, i sazna više detalja o programu skrininga za rano otkrivanje raka debelog creva sa kojim je započeto u Srbiji od ove godine.

U cilju obaveštavanja i podizanja pažnje, nekoliko hiljada ljudi je dobilo informaciju da svake godine u Srbiji oko 3800 osoba sazna da boluje od raka debelog creva, a na žalost, bitku sa ovom bolešću godišnje izgubi oko 2600 osoba. Ovi podaci su ih iznenadili, a takođe većina zainteresovanih posetilaca nije znala da je rak debelog creva drugi po redu uzročnik smrti od malignih bolesti.

Stanovnici Niša mlađe i starije populacije su imali priliku da se kroz edukativan, ali i zabavan način upoznaju sa potencijalnim promenama koje se mogu javiti na zidu debelog creva. Deljeni su lifleti u kome su pozivani da, u konsultaciji sa svojim izabranim lekarom, sprovedu jednostavan test na tragove krvi u stolici (test na okultno krvarenje). Ova metoda se pokazala kao prikladna metoda ranog otkrivanja raka debelog creva i preporučuje se kod zdrave populacije sa prosečnim rizikom od pojave ove bolesti. Tokom akcije podeljeno je desetine testova na okultno krvarenje za kućnu upotrebu osobama koje u svojoj porodici imaju obolele od raka debelog creva.

Ukoliko vam je potrebno više informacija pišite nam na pitanja@udruzenjecrc.rs