Novosti31.03.2013

Udruženje pacijenata postavilo maketu debelog creva u centru Beograda

Beograd 31.03.2013

U želji da se podigne svest opšte javnosti o važnosti prevencije raka debelog creva, Udruženje je organizovalo akciju postavljanja makete debelog creva u centru Beograda 30.Marta. Hiljade ljudi ove subote je imalo priliku da prođe kroz ovu maketu koja je bila postavljena u Knez Mihajlovoj ulici i tako sazna više detalja o programu skrininga za rano otkrivanje raka debelog creva sa kojim je započeto u Srbiji od ove godine.

Svake godine u Srbiji oko 3800 osoba sazna da boluje od raka debelog creva a na žalost, bitku sa ovom bolešću godišnje izgubi oko 2600 osoba. Ovakvi statistički podaci govore da je rak debelog creva i dalje drugi po redu uzročnik smrti od malignih bolesti.

Rak debelog creva nema nikakve tipične simptome dok ne napreduje u više stadijume koji su teži za lečenje.

Uz priliku da se na zabavan način upoznaju sa potencijalnim promenama koje se mogu javiti na zidu debelog creva zainteresovanima su deljeni lifleti u kome se stanovništvo pozivana da, u konsultaciji sa svojim izabranim lekarom, sprovedu jednostavan test na tragove krvi u stolici (test na okultno krvarenje). Ova metoda se pokazala kao prikladna metoda ranog otkrivanja raka debelog creva i preporučuje se kod zdrave populacije sa prosečnim rizikom od pojave ove bolesti.

Ukoliko vam je potrebno više informacija pišite nam na pitanja@udruzenjecrc.rs