Novosti31.11.2012

Brisel: Bela knjiga - okvir za unapređenje ishoda lečenja

Brisel 31.11.2012

U Briselu13. novembra 2012. godine u Evropskom parlamentu evropska ne-profitna organizacija EuropaColon je predstavila Belu knjigu: Okvir za unapređenje lečenja obolelih od raka debelog creva.

U pripremi ovog dokumenta je učestvovalo 20 udruženja članica EuropaColon-a, između ostalih i Udruženje pacijenata obolelih od raka debelog creva i jetre iz Srbije. Dokument je napravljen kao odgovor na neujednačen pristup u postavljanju dijagnoze, nege i lečenja obolelih od raka debelog creva širom Evrope i on postavlja minimum standarda za put od podizanja nivoa svesti preko postavljanja dijagnoze do lečenja i nege obolelih.

Rak debelog creva je jedan od najučestalijih maligniteta. Svake godine u Evropi se dijagnostikuje više od 450 000 slucajeva ove bolesti, podjednako se javlja i kod muškaraca i kod žena, a na žalost svake godine oko 230 000 osoba umre od ovog maligniteta.

01

U Srbiji je rak kolorektuma drugi vodeći uzrok obolevanja u ženskoj (iza raka dojke) i u muškoj populaciji (iza raka pluća). Podaci pokazuju da kada je bolest dijagnostikovana u ranom stadijumu, 5-godišnje preživljavanje je preko 90% dok je ono manje od 10% kada se bolest dijagnostikuje u metastatskom stadijumu.

Neka od polja u kojima su neophodne promene širom Evrope su sledeća:

Istraživanja su jasno pakazala da mnogi faktori načina života direktno utiču na razvoj raka. Iz tog razloga u svim zeljmama treba uspostaviti programe u cilju poboljšanja nivoa informisanosti stanovništva o povezanosti načina života i pojave raka.
Studije su pokazale da postojanje programa za skrining može spasiti mnoge živote. Udruženje pacijenata obolelih od raka debelog creva i jetre pozdravlja najavu Nacionalnog skrining programa na rak debelog creva i nada se da će se sa ovim programom stvarno započeti u 2013. godini
Najbolji standard lečenja mora biti dostupan svim pacijentima - lekovi koji se danas primenjuju u razvijenim zemljama su značajno doprineli produžavanju života obolelih. Na žalost, zbog loše finansijske situacije ovi lekovi nisu dostupni svima kojima je to potrebno. Ministarstva zdravlja okrivljuju finansijske probleme za ovakvu situaciju ali ovakav pristup ima štetne posledice po zdravstveno stanje populacije, smanjuje kliničke opcije za pacijente i lekare i dovodi do konfuzije.
Pacijent treba da ima jasne informacije o svojoj bolesti kao i o opcijama za lečenje. Za lečenje obolelih treba da postoje nacionalni protokoli a lečenjem treba da se bave multidisciplinarni timovi u cilju određivanja optimalnog terapijskog plana za svakog pacijenta pojedinačno. i radiologiju Srbije
Palijativna nega treba da bude dostupna svim pacijentima kojima je ona neophodna.
Sve države treba da imaju nacionalne registre za rak koji prikupljaju i godišnje objavljuju podatke o incidenci, prevalenci i mortalitetu u cilju boljeg praćenja i poređenja podataka.
Sve zemlje treba da imaju nacionali kancer plan koji treba da obuhvati strategiju za prevenciju, lečenje i negu obolelih od raka debelog creva kao i programe za edukaciju i podizanje nivoa informisanosti.