Novosti17.07.2009

Preventivni pregledi čuvaju život

Blic 17.07.2009

U Srbiji se godišnje otkrije oko 32.000 novih slučajeva malignih bolesti, a umre 20.000 ljudi. Međutim, stručnjaci apeluju da se rak uspešno može izlečiti ukoliko se otkrije na vreme.

Maligne bolesti su posle kardiovaskularnih oboljenja najčešći uzrok smrti na ovim prostorima. Iz tog razloga Ministarstvo zdravlja i Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) pokrenuli su nacionalnu kampanju Srbija protiv raka. Cilj kampanje je smanjenje broja novoobolelih i preminulih, što se može postići ukoliko se kod građana razvije svest o značaju preventivnih pregleda. Žene u Srbiji najčešće oboljevaju od raka dojke i od ove vrste tumora godišnje oboli oko 4.000 pacijentkinja. Na drugom mestu je rak grlića materice, od koga godišnje oboli oko 1.400 žena. I tumora debelog creva predstavlja jedan od najčešćih maligniteta, od kojeg godišnje u našoj zemlji oboli 3.800, a umre 2.300 osoba.

U cilju ranog otkrivanja raka grlića materice u narednom periodu biće sprovedeni skrining pregledi u celoj zemlji. Kako bi povećao broj preventivnih pregleda RZZO je opredelilo dodatna sredstva za finansiranje preventivnih pregleda. To znači da će Fond za svaki obavljeni pregled dodatno plaćati 300 dinara. Preventivni pregledi podrazumevaju Papanikolau test i pregled dojke. Na taj način RZZO želi da stimuliše zdravstvene ustanove da pozivaju pacijentkinje na redovne preglede.

Rak dojke

Životno doba nosi najveći rizik za oboljevanje, jer čak 50 odsto žena sa rakom dojke bolest otkriva u petoj deceniji. Od značaja je i porodična predispozicija. Uzimajući u obzir da se svake godine u svetu povećava broj obolelih žena, preporuka stručnjaka je da se, bez obzira na rizik od nastanka raka dojke, jednom mesečno radi samopregled. Ako prilikom posmatranja dojki pred ogledalom žena primeti razliku u veličini dojki, koja ranije nije bila prisutna (svaka peta žena ima asimetrične dojke), crvenilo kože, uvlačenje bradavica, krvavi iscedak iz bradavice ili napipa čvor, to je razlog da se odmah javi lekaru. U odsustvu znakova koji ukazuju na prisustvo tumora u dojkama, mamografija bi trebalo da se radi kao početna dijagnostika kod svih žena koje napune 50. godina, a kod žena sa većim rizikom posle 40. godine. Mamografija nakada otkriva rak dojke u najranijem stadijumu, kada se tumor još ne može napipati.

Rak debelog creva

Razlog pojave raka debelog creva je još uvek ne poznat, ali se smatra da određeni faktori doprinose pojavi ove boelsti, kao što su ishrana bogata mastima i proteinima, gojaznost, pušenje i genetska predispozicija. U 90 odsto slučajeva bolest se javlja kod starijih od 50 godina života i često nije praćena nikakvim simptomima, što otežava postavljanje dijagnoze. Ukoliko se pojave, najčešći simptomi su: bol u trbuhu, promene u pražnjenju creva(proliv i zatvor), krv u stolici. Ovi simptomi se javljaju bez nekog određenog razloga.

Za postavljanje dijagnoze koriste se fizikalni pregled, kolonoskopija, ultrazvuk abdomena, nivo tumor markera i biopsija.

01

Rak grlića materice

Razlog pojave ove vrste raka je najčešće humani papilom virus, pušenje, neadekvatna ishrana, specifične seksualne karakteristike žena, kao što su rano stupanje u polne odnose, postaojanje drugih polnih bolesti, broj seksualnih partnera. U ranom stadijumu rak grlića materice je najčešće bez simptoma. A kada se jave uglavnom se radi o već uznapredovaloj formi bolesti. Simptomi rane faze bolesti su sve vrste krvarenja van redovne menstruacije.

Za rano otkrivanje koristi se Papanikolau test, jer se njime ne otkriva samo pojava bolesti, već predkancerogene promene, čijim se uklanjanjem sprečava nastanak maligniteta.